Látnivalók - Szent András Kastély

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

    
  
    
      
        Bölcske és Szent-András puszta  - Az ókortól napjainkig       

               
        A településről általában Bölcske háromezer főt számláló község a  Duna jobb partján, Pakstól tizennyolc kilométerre fekszik északi  irányban. Budapestről leggyorsabban az M6-os autópályán, ötvenpercnyi  utazással érhető el.       
      
A környező települések Madocsa, Németkér, Dunaföldvár és  Paks-Dunakömlőd. Habár közigazgatásilag már a Dél- Dunántúlhoz tartozik,  Bölcske földrajzi adottságai miatt még az Alföld részének tekinthető.  Annak ellenére, hogy a bölcskei dombok egyike sem magasabb kétszáz  méternél, a helyiek gyakorta hivatkoznak rájuk „hegyekként.” Az  alföldies jellegű határrészek elsősorban gabonafélék termesztésére, a  termékenyártér és a löszös domboldalak gyümölcs-, illetve  szőlőtermesztésre adnak lehetőséget. Bölcske a Tolna borvidék tagja, a  háromszáznyolcvan pincéből és présházból álló pincefalu a község fontos  nevezetessége, miközben a település borfesztiválja is egyre népszerűbb. A  talaj és a kiemelkedően nagyméretű faluhatár sajátosságai mellett a  Duna közelsége befolyásolja a település gazdaságát, aminek köszönhetően a  borászat mellett a halászat Bölcske egyik legjellemzőbb iparága. A  környék faunája főképp szárnyasokban és apróvadakban gazdag, a nyúl és a  fácán a tizenkilencedik század dereka óta létező vadásztársaság  elsődleges zsákmányai. Bölcske és környéke, kiváltképp a  Szakách-kastélynak is helyt adó Szentandrás-puszta (avagy Kövesfok)  jelentős régészeti lelőhely, ahol a rézkorból származó leletektől a  középkori cseréptöredékekig számos régészeti emlék bukkant fel az elmúlt  évszázadban. Bölcske jelentőségét az ókorban a községet máig  keresztülszelő, a római limes vonalba illeszkedő út is növelte, ami a  Duna melletti erődöket kötötte össze. A bölcskei erőd maradványai  jelenleg a Duna medrében találhatóak, ezt búvárrégészek kutatják. De  érintette a község határát, az Óbudát és Eszéket összekötő kereskedelmi,  illetve hadi útvonal is. Napjainkban Bölcske dinamikusan fejlődő,  gazdag kulturális élettel bíró település, aminek régészeti  nevezetességei, borászata, sport és vadászélete, tovább növelték  turisztikai vonzerejét. Mintha már a község mottója is ezt hangsúlyozná,  hiszen így szól: „Pihenj meg nálunk Vándor, ne hajszold úgy az életet!”       

               
        Régészeti leletek alapján Bölcske és környéke már időszámításunk  előtt 2500-ban is lakott település volt, ennek ellenére nevét 1291-ből  származó oklevelek, illetve 1333-ból származó egyházi okiratok említik  először. Szentandrás, Hada, Hüllő és a bölcskei határ további területei a  középkorban még feltehetően önálló falvak lehettek. A tizenhatodik  századtól Bölcskét – Paks és Dunaföldvár után – a környék legnagyobb  településeként tartották számon, erre utal a korabeli iratokban  felbukkanó „Kispaks” elnevezés is. A török hódoltság elől elmenekült  családok idővel visszatértek otthonukba, így Bölcske a  tizenhét-tizennyolcadik században továbbra is Tolna megye egyik  legjelentősebb mezővárosa maradt. A XIX. századtól viszont veszített  rangjából és befolyásából, ami részben az állandósult birtokvitáknak és  annak volt köszönhető, hogy az újonnan épült postaút elkerülte Bölcskét.  Bölcske évezredes történelméből számos tárgyi emlék és épület maradt  ránk. A Duna medrében fellelt és az első magyarországi víz alatti  feltárás során felszínre hozott maradványok jelenleg az e célból épített  Kőtárban tekinthetőek meg. A község már az 1550-es évektől bír  református gyülekezettel, így a bölcskei a Dunamelléki Református  Egyházkerület egyik legrégebbi tagja. A ma is álló református templom  középkori romokra épült a tizenkilencedik században, Szentháromság  katolikus templomot pedig a madocsai apátság maradványainak köveiből  kezdték építeni 1792-ben. A tizenkilencedik század végére két család  emelkedett ki Bölcse nemesei közül és épített kastélyt a község ma  Szentandrás-pusztának nevezett részén. Itt található ma is, egymáshoz  igen közel, a Hanzély-, illetve a Szakách-kastély: legkönnyebben az  alapján különböztethetőek meg, hogy utóbbihoz egy kápolna is tartozik. A  Szakách-kastélyt napjainkban Szent András Kastélynak is nevezik, a  2012-ben megkezdett felújítási munkálatok 2014-ben fejeződtek be. A  Hanzély-kastély jelenleg szociális otthonként üzemel.       

       
        Flóra és fauna       

Bölcske a több mint 7500 hektáron elterülő Dél-Mezőföld  Tájvédelmi Körzet része. A község változatos kül-és belterületén  egyaránt találunk dombvidéket, síkságot, nádasokat és ártereket,  löszpartot és különböző erdőségeket, melyek számos ritka és védett állat  és növényfajnak adnak otthont. A Duna-Rába Nemzeti parkhoz tartozó  Bölcskei Tátorjános Természetvédelmi Terület löszvölgyében virágzik a  Magyarországon sokáig kihaltnak hitt tátorján. Az előbb Balatonkenesén,  majd Bölcske környékén újra fellelt növény hazánkban 1982-től fokozottan  védett, és már csak kisebb, párszáz tőt számláló populációkban lelhető  fel néhány róla elnevezett természetvédelmi területen. Az említett  löszvölgy mellett a Madocsai teraszt is magában foglaló Bölcskei  Nőszirmos Természetvédelmi Terület mocsaras része a növények mellett  apróvadakban és madarakban is különösen gazdag. A környék fokozottan  védett növényei közé tartozik például a mocsári kosbor, a nyári tőzike  és a nádi boglárka. A Duna mentén és a Gyűrűsipatak alsó folyásán  létrehozott halastónál a vidracsaládok mellett olyan ritka  vízimadárfajok élnek, mint a bölömbika, a kanalasgém vagy a különböző  kócsagfélék. De fészkel Bölcske környékén a fokozottan veszélyeztetett  haris, a békászó illetve a rétisas, illetve az ökörszem is. Különösen  gazdag a vidék lepkefaunája: az erdőségben számtalan szövőféle él, de  itt találjuk Európa legnagyobb szárnyfesztávolságú pillangóját, az  éjjeli nagy pápaszemet is.       
               
        Ugyancsak gyönyörű látvány nyújt a mezőkön és kertekben is  felbukkanó fecskefarkú lepke és a hozzá nagyon hasonló kardos pillangó.  Az egykori árterület a Duna menti ökológiai folyosó részét képezi, ezért  fontos pihenőhely a vonuló állatfajok számára is.       

       
        A tátorján (Crambe tataria)       

               
        A magyarországi löszvidékek hajdan egyik legjellemzőbb  növényfajának mára csupán öt, egymástól elszigetelt előfordulási helye  ismert, ezek egyike a Bölcskei Tátorjános Természetvédelmi Terület.  Napjainkra az állomány mintegy kétharmada kipusztult és a megelőző  intézkedések ellenére az egyedszám lassan ugyan, de továbbra is csökken.  Ennek legfőbb oka a tátorján élőhelyeinek, a löszgyepek, lösz sztyeppék  és löszös erdős sztyeppék megfogyatkozása, ezek becserjésedése, illetve  az invazív növényfajok (akác, siskanád) agresszív terjeszkedése.  Emellett a tátorján felettébb sérülékeny növényfaj, a nyílt  talajfelszínen csírázó magvait csigák és földibolhák, idősebb példányait  a tőrothadás veszélyezteti. A tátorján vagy tatárkenyér a káposztafélék  családjába tartozó bokorszerű, évelő növény, amit tavasszal fürtökben  borítanak be mézillatot árasztó, fehéres-rózsaszínes virágai. Hasonlóan  az ördögszekérhez, a tátorján gömbszerű hajtásrendszere később leválik a  növényről és a szél által hajtva szórja szét annak magvait – erre utal a  neve is, ami tájnyelven szélvészt vagy fergeteget jelent. Ugyan a  tátorján borsónyi, csípős ízű termése ehetetlen, töve és a karalábéhoz  hasonló gumója a pásztorok fontos eledeléül szolgált a  tizennyolc-tizenkilencedik században. A gumó íze a retekre emlékeztet,  és méretének köszönhetően akár többnapi élelemként is szolgálhatott  egy-egy embernek. Jellemző- en salátának vagy főzeléknek készítették el,  de tudunk tátorjángyökérből készült pogácsáról is. A tatárkenyér  megbecsült ínségnövény volt, aminek fogyasztása nehéz időkben akár  életeket menthetett – eképpen bukkan fel például Jókai Mór Bálványos vár  című regényében. A negyvenes években a tátorjánt kerti dísznövényként  is igyekeztek Magyarországon meghonosítani.

       
        Helyi ételek és italok a bölcskei pincefaluban       

             
        A falu mezőgazdasága, gyümölcstermesztése és halászata  jellemzően a helyiek hagyományos ételeit is meghatározta. A húsételek  korábban csak a gazdagabb családok kiváltsága volt: a közepes vagy jobb  módú gazdák körében a marhahús volt a legnépszerűbb, ezt követték a  baromfi- és birkahúsok. A különböző gulyások és pörköltök mellett még a  halból készített ételeket, a halászlét és a halpaprikást kell  megemlítenünk. Ezek mellett kedvelt téli eledelnek számított Bölcskén a  hagymagágó vagy hajmagágó. A savanyú káposztát hagymás lében megfőzték,  közben egy másik edényben kolbászt és szalonnát sütöttek. A kisült  zsírral rántást készítettek, amit tejföllel eresztettek fel. Összefőzték  a káposztával, majd tálaláskor a tetejére rakták a sült kolbászt és a  szalonnát. A bölcskei liszt igen jó minőségűnek számított és a faluban  nagy hagyománya volt a házi kenyérsütésnek, amit a lányok már fiatalon  megtanultak. A kenyér és a lángos mellett jellegzetes bölcskei étel a  szintén kenyértésztából készült pompos, ami amellett, hogy laktató,  borok mellé is remek fogyasztanivaló. Jelenleg a település egyik  kihagyhatatlan látnivalója a mintegy ötszáz pincéből álló pincefalu,  ahol a környékbeli szőlőültetvények termését dolgozzák fel. A Tolnai  Borút Egyesülethez tartozó Bölcskén az olasz rizling, a kékfrankos és a  cabarnet mellett számos szőlőfajtát termesztenek, a Bölcskei Falunapok  vagy a Pünkösdi Bortúra pedig kiváló alkalmat nyújtanak a borkóstolásra.  Szintén a Pincefaluban kerül megrendezésre 2012 óta a Bölcskei Galamb-  és Nyúlételek Gasztrofesztiválja. Bár külföldön, de még Magyarország  számos egyéb területén is kuriózumnak számít, Bölcskén nagy hagyománya  van a nyúl- és galambtartásnak, egyúttal a belőlük készült ételeknek. A  maga nemében egyedülálló Gasztrofesztivál ezt a tradíciót kívánja  feltámasztani, miközben a klasszikus nyúl- és galambpaprikások mellett  itt olyan ételkülönlegességeket is megkóstolhatunk, mint a tejszínes  tapsileves vagy a töltött süldőnyulak.       

       
        Molnár Gábor, a világutazó író       

       
        „Mint valami elvarázsolt kastély – nézek vissza a hatalmas  platánokon túli sárga kúriára...” – írta Molnár Gábor a Szent András  Kastélyról önéletrajzi regényében. Az 1908-ban született természettudós,  író és világutazó a huszadik század magyar irodalmának egyik  legizgalmasabb életútját járta be, amiből egy évet Bölcskén, Dr. Szakách  Ernő szolgálatában töltött. Erről az időszakról, a város pezsgő  korabeli életéről is megemlékezik Makk és Jaguár című, 1972-ben  megjelent önéletrajzi regényében. Molnár 1930-ban hagyta el először  Magyarországot, amikor is annak legfiatalabb tagjaként csatlakozott egy  Brazíliába induló bogárgyűjtő expedícióhoz.       
               
        A küldetés kudarcba fulladt és Molnár huszonévesen, pénz és  felszerelés nélkül maradt magára az őserdőben, és végül egy ültetvényen,  mezőgazdasági szakemberként dolgozva tartotta fenn magát. Bár  Magyarországról nem kapott anyagi támogatást, a munka mellett szervezett  expedíciókból származó gyűjtéseit rendszerint hazaküldte a Magyar  Nemzeti Múzeum Természettudományi osztályának. 1932- ben egy baleset  következtében Molnár Gábor elveszítette szeme világát, és felgyógyulása  után rövidesen hazautazott. Az írógép használatát már vakon tanulta meg,  írásait hamarosan számos folyóirat közölte és több elhangzott a Magyar  Rádió adásában. Dél-amerikai élményeit feldolgozó első regénye, a  Kalandok a brazíliai őserdőben 1940-ben jelent, amit a következő  évtizedekben huszonöt további kötet követett. Amellett, hogy a  későbbiekben is szervezett további expedíciókat és utazásait rendszerint  regényekben örökítette meg, Molnár igen aktív résztvevője volt a hazai  irodalmi életnek is. A minden korosztály körében népszerű úti- és  vadászregényeiből több alkalommal készült képregény, Az óriáskígyók  földjén vagy a Pálmakunyhó az őserdőben egész generációk számára volt  meghatározó olvasmány. Az író emlékezetét nem csupán fennmaradt művei,  de tudományos munkájának hagyatéka is őrzi: nevét egy dél-amerikai  (Parascelio Molnari) és egy mongol (Ceraphron molnari Szabo) darázsfaj  is viseli, és az ő tiszteletére alakult 2006-ban a „Bakonytól az  Amazóniáig” Molnár Gábor Társaság.       
       
        Vadászat és halászat Bölcskén       
               
        Elhelyezkedésének és kiváló természeti adottságainak  köszönhetően a Duna-menti településen a gyümölcstermelés mellett a  vadászatnak és halászatnak is igen nagy hagyományai vannak. Utóbbi még a  huszadik században is fontos megélhetési forrást jelentett Bölcske  lakói számára: a Dunából nagy mennyiségben kifogott dévért és keszeget,  illetve az ugyancsak jellemző pontyot, csukát, süllőt vagy kecsegét a  halászasszonyok a környező települések és városok piacain  értékesítették, akár tíz-tizenkét kilométert gyalogolva a fejükön  kosárban szállított hallal. A helyi halételek egyik legrégebbi fajtái a  környékének rendben tartásából is kiveszi a részét. A Duna Gyöngye  program keretein belül az egyesület fontos céljának tekinti a  természetvédelem, a turisztika és a vízi sportok fejlesztését. Az  egyesület felújított horgásztanyával és csónakkikötővel várja vendégeit,  de a tagok kérésre hasznos tanácsokkal is ellátnak minden érdeklődőt.  Az idelátogatók több kilométeres területen hódolhatnak szenvedélyüknek,  amihez a vadregényes vízpart biztosít gyönyörű és pihentető hátteret. A  húsz-harminc férőhelyes horgásztanya mindemellett rendezvények  megtartására, halászléfőzésre, munkahelyi tréningekre és más közösségi  programokra is kiválóan alkalmas.       
       
        Bölcske kerékpárról       
       
        Bölcske környékének változatos természeti adottságai számtalan  lehetőséget nyújtanak kerékpáros programok szervezésére és  lebonyolítására. A települést körülvevő dombvidék kerékpáros túrák  kedvelt célpontja, ezzel biztosítva egészséges kikapcsolódási  lehetőséget bringás természetjáróknak és a sport szerelmeseinek. Ennek  szellemé- ben szervezi meg a település önkormányzata 2013 óta minden  évben a Bölcske Maratont, aminek versenyközpontja a bölcskei  pincefaluban kapott helyett. Az egynapos verseny mintegy ötven  kilométeres pályaszakasza a Duna partját is érintve vezet a szőlő-  dombok, pincék és ligetek között, ami után a pincefalu lát vendégül  minden indulót. De a környék úthálózatának köszönhetően természetesen  versenyen kívül is bejárható bringával.       
       
        A Duna-projekt keretében fejeződött be 2014-ben a folyó Tolna  megyei védelmi vonalán a gátak fejlesztése, aminek kereté- ben  Bölcskétől Batáig kiépült a töltésen vezető aszfaltút, amely  kerékpározásra kiválóan alkalmas. A Duna medre és mellékágai közt  kanyargó gátkoronáról nem csupán gyönyörű kilátás nyílik az ártéri  erdőkre, de több helyen nyílik róla lejáró a gátról a folyó homokos,  fürdőzésre is alkalmas partszakaszaira. A gát menti területek emellett  tökéletesek piknikezéshez és sátorozáshoz, ami családi vagy  osztálykirándulások kiváló úti céljává teszik a bölcskei dombvidéket. De  ugyancsak lehet túrák célpontja a nemrégiben felújított  Szakách-kastély, amely a pihenési és szálláslehetőségek mellett  kerékpárkölcsönzővel is várja vendégeit.       
    
  
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz